Genealógia rodiny Krupitzerovcov

Na rozdiel od rodiny môjho otca, Fülöppovcov, som o rodine svojej mamy, Krupitzerovcoch, dlho takmer nič nevedel. Mal som nejasný plán, že potom, ako raz precestujem Maďarsko, Rumunsko a južné Slovensko, a urobím otcov rodokmeň, o ktorom som tak veľa počul od starého otca a pratety, pustím sa niekedy aj do hľadania koreňov maminých predkov. Nie že by to až tak veľa znamenalo; myslím si, že mnohí priatelia sú mi omnoho dôležitejší, než niektorí členovia blízkej rodiny, ale je to zaujímavý spôsob ako pridať zmysel k cestovaniu, ako sa priučiť jazykom, privoňať k starým matrikám, a okrem toho je v tom určité okúzlenie hĺbkou času, ktorá sa nádherne zvýrazní, ak poznáme jeho históriu.

Ten prvý plán je ešte stále len plánom, ale druhý sa vyplnil úplne nečakaným spôsobom. Jedného dňa u nás doma v Poprade zazvoní zvonček a za dveramí sa usmieva velikánsky bradatý človek, ktorý veľmi slušnou českoslovenčinou tvrdí: "Dobrý den. Já jsem Duncan, váš bratranec z Ameriky..."

Nikdy sme nepoznali žiadneho Krupitzera, ktorý by žil v inej krajine, a tak náš úžas nepoznal medze. Duncan je potomok vetvy Krupitzerovcov, ktorí koncom devätnásteho storočia emigrovali do Ameriky. Sám už má priezvisko Gardiner, ale jeho mama, Evelyn, bola Krupitzerová. Duncan je profesionálnym genealógom a špecializuje sa na strednú Európu. No a medzi mnohými inými objednávkami, raz vystopoval aj predkov svojej vlastnej rodiny. Skúmajúc korene, dostal sa až na začiatok osemnásteho storočia, do Medzeva. A na ceste po prúde času, na jednej vetvičke stromu, našiel v jednom byte na Šrobárovej ulici číslo 33 v Poprade aj nás. O všetkom hovorí vedecká publikácia o našich spoločných predkoch, ktorú tu s hrdosťou, vďakou, a s Duncanovým láskavým dovolením, publikujem v elektronickej forme na stránke The Krupitzer Family of Metzenseifen.

Tomáš Fülöpp
Brussel, Belgium
June 5, 2001, September 10, 2013
Tomáš Fülöpp (2012)

Children of this entryChildren

Related linksRelated links

Tagskrupitzerfamilygenealogyduncan b. gardinerfamily treealojz krupitzerdraft
LanguageSLOVAK Content typeARTICLELast updateOCTOBER 20, 2018 AT 01:46:40 UTC