Pieseň pre kanárika

Canary (Javier Baño  |  pixabay.com)Canary (Javier Baño | pixabay.com)

Dnes po práci som si šiel trochu zabehať. Bolo to neskoro popoludní, v čase okolo toho zvláštneho okamihu, keď si človek uvedomí, že denné svetlo práve nahradilo prítmie. Je to ako keby niekto stlačil vypínač, akoby noc náhlym pohybom zložila deň na lopatky.

V lesíku na kraji mesta bolo už značné šero, ale stačilo na to, aby som bol svedkom podivného a čarovného výjavu:

Na drevenej lavičke na čistinke v lese sedel mladík a ticho si brnkal na gitare. Vedľa neho, na drevenom stole, stála vtáčia klietka. No a v tej klietke sedel na bydielku kanárik, ktorý pozeral na chalana... a bol úplne ticho!

Dal som si záležať na tom, aby som scénu nenarušil spomalením, obzeraním sa, nebodaj zastavením či komunikáciou. Takéto chvíle neslobodno rušiť. Len nedopovedané ostane čarovné.

Ale obrazy v šere podnecujú fantáziu, a tak doteraz premýšľam čo sa na tej čistinke vlastne dialo. Možno sa chlapec lúčil s milovaným zvieratkom predtým, ako otvoril dvierka na klietke. Alebo možno išlo o kanárika, ktorý zanevrel na vtáčí spev a učil sa pesničky od svojho pána. Možno si chalan cvičil zamilovanú pieseň, ktorú nemohol počuť nikto iný okrem malého opereného speváčika.

A možno to nakoniec celé bol iba výplod mojej fantázie. Veď kto to kedy videl, aby niekto v nočnom lese hral na gitare kanárikovi?

Tomáš Fülöpp
Laarbeekbos, Jette, Belgium
September 27, 2009, January 10, 2014, January 11, 2014
Tomáš Fülöpp (2012)

Related linksRelated links

Tagscagebirdguitarmusicstory
LanguageSLOVAK Content typeARTICLELast updateFEBRUARY 24, 2024 AT 23:05:16 UTC