Pavol Hudák a jeho básne

Edited by Vacilando. Last updated 26. May, 2020.

Pavol Hudák. Fotografia: Peter Laučík
... a propos smrť. Nebytie.
Pozri sa naspäť,
za zvlnený pruh svetla,
za prvý bod,
za prvé nadýchnutie -
čo vidíš
a čo počuješ?
Ani len náznak
bitia mŕtvej vlny,
ani len neurčitá jeseň,
len ticho ako
v ušiach utopenca,
to drúzgajúce ticho...
 
Naozaj je to len to,
kam sa pozeráš?
K čomu stojíš
primrazený
chrbtom?
 
Pavol Hudák
 
Práve som sa dozvedel, že Paľo včera, v utorok 18. januára 2011, náhle zomrel. Z ničoho nič som dostal mail od jeho spolužiaka z gymnázia, Mariána Križovenského. Nechcel som tomu uveriť, nechcem tomu uveriť, nemôžem tomu uveriť! Ale Internet sa postupne plní správami, takže to asi nebude nemiestny žart. Tu je správa z Korzára. Chýbajú slová. Všetka tá sila, neudržateľná fantázia, nečakané obrazy, bohaté spomienky, mocné túžby, večné nádeje, drahý priateľ... ako môže byť odrazu preč? Chcel by som veriť, že je spolu s jeho obľúbenými čínskymi básnikmi, že sedí vo Východných horách a filozofuje s Li Po a Tu Fu, že pije víno s Omarom Chajjámom a prekrásnymi tanečnicami. Paľo nemohol len tak z ničoho nič umrieť vo svojom popradskom byte! V hlave znie "Ach, pane odpusť rebelom". Sakra, sakra, sakra... Tomáš J. Fülöpp
 
...
 
Pavol Hudák, sa narodil 7. októbra 1959 vo Vranove nad Topľou a väčšinu času žil a tvoril v Poprade. Najprv publikoval časopisecky. V roku 1992 debutoval básnickou zbierkou Broskyňový súmrak. Za túto knihu, ktorá vyšla v levočskom vydavateľstve Modrý Peter, mu bola časopisom Dotyky udelená Cena Janka Kráľa a Slovenským literárnym fondom Cena Ivana Kraska, za najlepší debut roka. Za svoju druhú zbierku, nazvanú Silvester 1999, dostal v roku 1994 Cenu VÚB za najlepšiu zbierku poézie pre dospelých. V roku 1999 vydal svoju tretiu zbierku, Zatmenie slnka. Povraz v dome obesenca a iné básne nasledovala v roku 2003. Jeho básne boli preložené do maďarčiny a francúzštiny. Písací stôl sa mu stále prehýbal pod nákladom nových básní (malá ukážka). Tu je ešte aj jeho rozprávanie poprepletané básňami.
 
Nápad spracovať Paľove básne na internete sa zrodil počas jedného z našich jesenných rozhovorov, presne trinásteho novembra roku 2000. Bola to veľmi príjemná práca. Je iné báseň čítať, a iné je ju písať, či prepisovať. Hlboký, takmer vizuálny zážitok. Toľko básní vyjadrujúcich pocity, o ktorých som si kedysi myslieval, že ich nikto nedokáže poskladať na papier. Tieto stránky sú poctou tomuto umelcovi života, krásnemu človeku so srdcom plným nevšedných nápadov, obrazov a dobrodružstiev.
 
 
Zasa je tu jeseň, čas premýšľania.
Naša hruška na dvore dozrieva,
vína je v pivnici dosť.
 
Cez nekonečné roviny vanie od mora slaný vietor.
 
Čakám Ťa, Pa-Li.
Vieš, že aj tu máš svoj domov...
 
 

Zbierka básní Paľa Hudáka

Tieto stránky sú chabým pokusom autora tejto webstránky vzdať poctu prekrásnemu človeku a jednému najlepších priateľov...
 
Autorizovaná zbierka všetkých zverejnených básní jedného z najvýznamnejších slovenských básnikov z prelomu tisícročia: Pavla Hudáka.
• Povraz v dome obesenca a iné básne (2003)

O jednej besede a inej básničke

9. februára 2003 mi Palo Hudák napísal: Čauko Tomi. S tou básňou to bolo tak. Bol som na besede v jednom východoslovenskom mestečku. Mala to byť beseda so mnou, o mne, teda o mojej poézii. Pripravené bolo dlhé pásmo poézie a hudby. Spozornel som už pri prvej recitácii. Miestna recitátorka predniesla báseň, ktorá nebola moja. Bolo to zvláštne, ale povedal som si, ze je to miestna špecialita. Vedel som, ze ide o báseň, ktorú si mi zaslal mailom. Len som nevedel, či je to Čína, Francúzsko, alebo čo vlastne to je. Má to spád, obraz, atmosféru.. Až teraz na Vianoce si mi povedal, ze si jej autorom. Podujatie prebehlo v poriadku. Spokojnej a štastím zapýrenej organizátorky som sa spýtal, kde našli tú prvú báseň. Odpovedala mi, ze na web stránke. Buď sa jej len tak zapáčila, ale skôr ju zrejme považovala za moju. Nakoniec, ja som bol aj tak spokojný. ... takže sem s veľkou dávkou opovážlivosti pridávam za hrsť básní Tomáša Fülöppa.
 

   
Friday 21. September, 2001, Anderlecht, Brussel, Belgium

References

 Pavol Hudák poetry

Return to the article list.
2001-09-21